Kontakt

Hvad kan du kontakte SDS omkring?

  • Spørgsmål til medlemsskab
  • Spørgsmål til uddannelsen eller praktikken
  • Hvis du har brug for råd og vejledning
  • Hvis du oplever problemer med uddannelsen eller praktikken
  • Hvis du overvejer at blive aktiv
  • Hvis du har forslag til arrangementer eller hvordan vi kan forbedre uddannelsen

Se evt. om du kan få svar på dit spørgsmål i vores FAQ.

Følg os på: www.facebook.com/sdsnet

Telefontid: Mandag-torsdag kl. 09:00-15:00


Anders Bruun Andersen

Forperson

anders@sdsnet.dk
(+45) 61 22 57 40

  • Medlemskontakt
  • Pressekontakt
  • Praktikkorps
  • Medlemssager
  • Arrangementer
  • Kommunikation
  • Landsbestyrelsen

  • Dansk Socialrådgiverforenings hovedbestyrelse
  • Dansk Socialrådgiverforenings forretningsudvalg
  • Dansk Socialrådgiverforenings uddannelsesnetværk
  • Dansk Socialrådgiverforenings intro/outro-udvalg
  • Politisk styregruppe for organisering af nyuddannede
  • MVU netværket
  • MVU-netværkets organiseringsudvalg
  • Akkrediteringsudvalget
  • STAR
  • FTF-stud

Lone Olsen Jørgensen

Næstforperson

lone@sdsnet.dk
(+45) 61 22 57 77

  • Medlemskontakt
  • Medlemssager
  • Arrangementer
  • Kommunikation
  • Landsbestyrelsen

  • Dansk Socialrådgiverforenings hovedbestyrelse
  • Dansk Socialrådgiverforenings forretningsudvalg
  • Dansk Socialrådgiverforenings intro/outro-udvalg
  • Politisk styregruppe for organisering af nyuddannede
  • Elev- og studenterbevægelsens
  • Uddannelsesalliancen
  • MVU-netværket
  • MVU-netværkets organiseringsudvalg
  • FTF-stud

Christina Svane Larsen

Forretningsudvalgsmedlem

  • FORSA
  • SAND
  • DCUM

Lisa Eltved Bekskov Hansen

Landsbestyrelsesmedlem

lisa@sdsnet.dk

Laura Pode

Landsbestyrelsesmedlem

laura@sdsnet.dk

 

Nikolaj Jønsson

Kommunikations- og organisationsmedarbejder

nikolaj@sdsnet.dk
(+45) 33 38 61 32

  • Kommunikation
  • Hjemmeside
  • Nyhedsbrev
  • Sociale medier
  • Administration
  • Indkøb

Signe D. Jørgensen

Praksiskampagnemedarbejder

signe@sdsnet.dk

Find din klub

SDS har lokale klubber på næsten alle landets socialrådgiveruddannelser. Alle medlemmer af SDS er også medlem af klubben på deres uddannelsessted. Klubben ledes af klubbestyrelsen, som vælges på den årlige generalforsamling. De stabler faglige arrangementer på benene og laver lokale kampagner for en bedre uddannelse. Klubbestyrelsen er, sammen med De Studerendes Råd, alle studerendes på uddannelsens stemme overfor ledelsen og sørger for at du bliver hørt. Du er velkommen til at kontakte forpersonen for klubbestyrelsen på din uddannelse eller hive fat i en af de andre aktive på gangene, hvis du har spørgsmål, får problemer eller vil være aktiv i din studieorganisation.


Socialrådgiveruddannelsen i Aalborg på AAU
Email: aalborg@sdsnet.dk
Facebookside – Facebookgruppe
 

Socialrådgiveruddannelsen i Aarhus på Via University College
Forperson: Christina Larsen
Email: aarhus@sdsnet.dk
Facebookside – facebookgruppe
 

Socialrådgiveruddannelsen i Holstebro på Via University College
Forperson: Heidi Lykke

Socialrådgiveruddannelsen i Esbjerg på University College Syd
Forpersoner: Martina Houm Jensen og Laura Marie Kirkeby Sørensen
Email: esbjerg@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen i Aabenraa på University College Syd
Forperson: Charlotte Kjeldsen
Email: aabenraa@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen i Odense på University College Lillebælt
Forperson: Anders Rawkill Jespersen
Email: odense@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen i Vejle på University College Lillebælt
Forperson: Pt. ingen
Email: vejle@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen i Roskilde på Absalon
Forperson: Margit Lassen Nielsen
Email: roskilde@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen i Nykøbing Falster på University College Sjælland
Forperson: Melda Cifti
Email: nykobingf@sdsnet.dk.
Facebookside  – facbookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen i København på Professionshøjskolen Metropol
Forpersoner: Ida Risom og Gry Baunegaard Danielsen
Email: kobenhavn@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe

SDS har i øjeblikket ingen klub i Hillerød. Kontakt SDS’ forperson Anders Bruun Andersen på anders@sdsnet.dk eller telefonnummer 61 22 57 40, hvis du er interesseret i at stifte en klub.
Facebooksidefacebookgruppe

Socialrådgiveruddannelsen på Bornholm på Professionshøjskolen Metropol
Forperson: Sine Rud
Email: bornholm@sdsnet.dk
Facebookside

Socialrådgiveruddannelsen i Slagelse på Absalon
Forpersoner: Maiken Tollund Jacobsen og Karen Eckhardt Grünfeld
Email: slagelse@sdsnet.dk
Facebooksidefacebookgruppe